Interesanti, kā savas kafijas baudīšanas spējas attīsta profesionāļi? Viņi tik tiešām neizmanto garšu salīdzinājumu tabulas, netestē kafiju no mazām karotītēm un pavisam noteikti nevadās pēc informācijas, kas norādīta uz kafijas paciņas. Kas tad ir galvenais kafijas degustēšanā?
Galvenais degustēšanā, ir atpazīt dažādās garšas, pēcgaršas, aprakstīt kafijas tekstūru. Svarīgi ir noteikt, kāda kafija ir pati gardākā tieši Jums un Jūsu gaumei, vai vēlēsieties baudīt šādas pupiņas arī ikdienā.
Sākam ar to, ka degustēt ir daudz vienkāršāk, ja izmantojat divas dažādas kafijas. Tad vieglāk sapratīsiet kādas garšas jūtat, ja salīdzināsiet vienu kafiju ar otru.
Degustēšanai vajadzētu izmantot tā saucamo „French Press“ – tā ir neliela kafijas kanniņa. Kā ir novērots, šādas kanniņas mājās ir ļoti daudziem, tomēr to biežāk izmanto tējai nevis kafijai. Tajā ar karstu ūdeni (tikai ne verdošu, apmēram 94°C) aplejama malta kafija, vēlāk jānolaiž sietiņš līdz kanniņas apakšai, lai biezumi paliek apakšā un neiekļūst tasītē.
Degustācijai nevajadzētu izmantot lielas kafijas tasītes – visu neizdzersiet, un izliet būs žēl.
Ļaujiet kafijai nedaudz atdzist – daudz vienkāršāk ir sajust un atrast dažādas garšas, ja baudīsiet vēsāku kafiju. Samazinās arī iespēja applaucēt mēli.
Garšojiet pārmaiņus. Nelieliem malkiem pagaršojiet vienu, tad otru kafiju un padomājiem ar ko tās atšķiras un kādas sajūtas tās sniedz.
Pievērsiet uzmanību tekstūrai: vai viena kafija liekas „smagāka“, biezāka nekā cita? Varbūt viena ir saldāka par otru? Kura ir skābāka? Nelasiet etiķetes, nevajadzētu arī meklēt informāciju par baudāmo kafiju – tas Jums palīdzēs skaidri saskatīt visas kafijas īpašības, un pēc tam varēsiet tās salīdzināt ar pieejamo informāciju.
Kafijā jūtamas garšas un pēcgaršas – pati grūtākā un biedējošākā daļa. Nebaidieties aprakstīt jūtamās garšas ar tādām frāzēm, kā „nogatavojušies āboli“ – tādējami noprotams, ka kafijā jūtama salduma un skābuma kombinācija, gluži, kā ēdot ābolu. Nav svarīgi, kā aprakstīsiet to, ko sajūtat. Svarīgākais, atrast vispiemērotāko atbilstību!
Kad esat notestējuši kafiju un pierakstījuši savus novērojumus, varat tos salīdzināt ar pieejamo informāciju uz iepakojuma.
Šādi, ļoti vienkārši sapratīsiet, ko grauzdētāji vēlējušies pateikt ar tādām frāzēm, kā „jūtams ziedu aromāts“, „iezīmējas ar vieglumu“ vai „jūtama tumšās šokolādes pēcgarša“, vai citām.
Sagatavojam savas tasītes, samaļam pupiņas un testējam!
Lai garda kafija!.