8. jūlijā Spīķeru pagalmā notika Burkarda Valdisa izrāde – dziesmu spēle “Pazudušais dēls” (1527), atklājot XX starptautisko Senās mūzikas festivālu.
Izrādes “Pazudušais dēls” režisors Varis Klausītājs atgādināja, ka šī izrāde Senās mūzikas festivālā tika izrādīta jau otro reizi: “2001. gadā, kad svinējām Rīgas 800 gadu jubileju, senās mūzikas skatuve akcijā “Rīga klausās mūziku” bija pie Sv. Pētera baznīcas ieejas, gluži tāpat kā 1527. gadā, kad notika pirmizrāde Burkarda Valdisa radītai līdzībai par pazudušo dēlu, tālab var teikt, ka tā tiek rādīta trešo reizi.
Režisors teic, – ja varam uzticēties vēstures datiem, Burkards Valdiss bija 16. gadsimta garīdznieks, politiķis, dzejnieks, mūziķis un arī amata meistars – alvas lējējs, kurš sešpadsmit gadu pavadījis Latvijas teritorijā – un kurš tika sūtīts uz Vatikānu pēc palīdzības tad, kad Rīgā sākās ticības nemieri un šeit ienāca Lutera mācība. “Tajā laikā Rīga bija gana aktīva tieši intelektuāli, un, atgriežoties no ceļojuma, kas ilga krietnu brīdi, Burkards bija kļuvis par pārliecinātu luterāni, un viņa darbs “Pazudušais dēls” ir līdzība par to, ka arī ticības sfērā ir būtiskas un nepieciešamas izmaiņas.”
Izrādē muzikālo noskaņu radīja Pētera Vaickovska vadītā Radio kora vokālā grupa, senās mūzikas ansamblis “Trakula”, seno deju grupa “Ballare”. Uz skatuves kāpa vairāku teātru aktieri Ivars Kļavinskis, Inga Misāne-Grasberga, Andrejs Možeiko, Dace Vītola, Miķelis Žideļūns u. c.
Galvenās lomas atveidotājs – Nacionālā teātra aktieris Jānis Āmanis stāsta, ka loma bija liels izaicinājums un atbildība, īpaši pēc teātrī aizvadītās spraigās sezonas.
Foto: Publicitātes foto